KPSS’ye Nasıl Çalışılır? KPSS İçin En Etkili Çalışma Yöntemleri

Kamu Seçme Personeli Sınavı olarak adlandırılan KPSS çoğu kişinin başarılı sonuçlar almayı hedeflediği bir kurum sınavıdır. Lisans mezunlarının girebildiği bu sınav A ve B gruplarına ayrılarak farklı tarihlerde sınava girmektedirler. Her iki sınavın da kendine göre zorlukları ve kuralları vardır. Genel olarak KPSS disiplin, stres yönetimi ve verimli ders çalışma gerektiren bir sınavdır.

Sadece bu sınava adapte olunduğunda ve gerekli motivasyona sahip olunduğunda çok büyük başarılar elde etmek kaçınılmaz olacaktır. Pek çok kişinin uyguladığı bazı yöntemler sonucunda istedikleri puanı aldıklarında motivasyon hikayelerini dinliyoruz. İşte siz de bu yola adım atan bir KPSS öğrencisi olarak hedeflediğinizden daha yüksek başarılar elde edebilirsiniz. Bu yazıda sizlere KPSS için en etkili çalışma ve verimliliğinizi ikiye katlayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgiler vereceğiz.

KPSS Türkçe İçin Çalışma Taktikleri

Türkçe her kurum sınavında olduğu gibi KPSS’de de oldukça ayırt edici bir derstir. Sözel bir ders olmasına rağmen sadece ezberden değil aynı zamanda mantıktan da oluşmaktadır. Dolayısıyla sayısal bir alandan mezunsanız Türkçe’nin sadece ezberlemeden ibaret olduğunu düşünmemelisiniz. Özellikle de paragraf ve dilbilgisi soruları bu dersin ezberden oluşmadığını kanıtlar niteliktedir.

Türkçe dersinin temel ilkesi okuduğunu anlama ve yorumlayabilme becerisini kazanabilmedir. Aksi takdirde paragraf sorularını doğru bir şekilde çözebilmek mümkün olmayacaktır. Paragraf ise Türkçe ’de en ayırt edici soru kategorilerinden biridir. Çoğu kişi de bu soruları doğru bir şekilde yanıtlayamadığı için büyük bir kayıp yaşıyor. Bu kaybı kapatmanın en etkili yöntemi her gün en az 20-25 paragraf sorusu çözmektir.

Her gün paragraf sorusu çözmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde bu konuda bir pratiklik kazandığınızı gözlemleyeceksiniz. Artık sıkılmadan kolayca soruları çözerek doğru sayınızın arttığını da göreceksiniz. Eğer bu başarıyı elde ederseniz gerisi son derece kolay.

Türkçe’de öğrencileri en çok zorlayan alanlardan birisi de dilbilgisidir. Dilbilgisi sözel öğrencilerini bile çoğu zaman zorlayabilen bir alandır. Özellikle de kitap üzerinden sözel bir derse çalışmayı sevmiyorsanız internet üzerinden konuyu anlatan bir videoyu izleyebilirsiniz. Konu anlatılırken içerisinde yer alan birbirinden farklı örnekleri görerek konuyu daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz. Dolayısıyla konuyu dinlerken önemli yerleri not alarak zihninize etkili bir şekilde oturmasını sağlayabilirsiniz.

Konuyu anladığınızdan emin olduktan sonra ise üzerine bol miktarda soru çözerek pekiştirmelisiniz. Haftada bir tekrar ile bu konuları daha fazla öğrendiğinizi anlayacak ve çözdüğünüz denemelerde hiçbir soruyu kaçırmadığınızı fark edeceksiniz. Sözel mantık da sürekli olarak konu üzerine soru çözmeniz gereken bir alandır. Bu alanda pratiklik kazanmak için her zaman soru çözmeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

KPSS Matematik İçin Çalışma Taktikleri

Matematik dersi herkesin sevdiği bir ders olmasa da önemli sınavlarda her zaman karşılaştığımız bir derstir. Bu nedenle ne kadar önemli olduğunu ve başarımızı etkilediğini unutmayalım. Az önce de bahsettiğimiz gibi bazı öğrenciler matematiği sevmediği için gerekli özveri gösterilemiyor. KPSS matematik dersine çalışmaya başlamadan önce seviyenizi belirlemelisiniz. En kolaydan zora doğru giden birçok kaynak var. Eğer matematik seviyeniz iyi değilse bu kaynaklardan yararlanarak ve videolar izleyerek pekiştirebilirsiniz.

Matematik anlaşılması zor gibi görünse de kendinize uygun seviyedeki kaynaklardan düzenli olarak çalıştığınız sürece başardığınızı göreceksiniz. Eğer matematik seviyeniz orta ve ileri düzeydeyse konu çalışmadan sadece soru çözümlerine odaklanabilirsiniz. Birbirinden farklı sorular çözmek ve çözemediğiniz soruların üzerinde durmak matematikteki başarıyı yakalamanızı sağlayacak en temel taktiklerdir.

KPSS Tarih İçin Çalışma Taktikleri

KPSS tarih dersi öğrencileri sorularıyla afallatan ve zorlayan diğer bir derstir. Önceden sadece bilgi odaklı sorulan tarih soruları günümüzde ÖSYM’nin yeni stili olan bilgi-yorum odaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. KPSS’de çıkan tarih sorusuna göre bir plan yapıp konularınızı ayırdığınız zaman dilimine göre çalışabilirsiniz.

KPSS Tarih dersinde konular genelde kapsamlı ve birbiriyle bağlantılı olduğu için dikkatli bir şekilde çalışılmalıdır. Sözel bir ders olduğu için de zaman zaman tekrar edilmelidir. Özellikle son yıllarda sıkça çıkan tarih sorularına mutlaka bakılmalıdır. Bazı konular birbirine karıştırıldığı için belirli aralıklarla mutlaka o konulara geri dönüp bakılmalıdır. Ayrıca çok fazla detaya girmeden konularla ilgili olan belli başlı olaylar mutlaka not edilmelidir. Sadece okuyarak tarih çalışmak istemezseniz internet üzerindeki video kaynaklarından yararlanabilirsiniz. Konuyu pekiştirmeniz için ise mutlaka üzerine farklı kaynaklardan sorular çözmelisiniz. Dolayısıyla KPSS tarih için en önemli taktiklerin tekrar ve soru çözmek olduğunu söyleyebiliriz.

KPSS Coğrafya İçin Çalışma Taktikleri

KPSS’de coğrafyadan az soru gelse de bu sorular ayırt edici ve başarıyı ölçen nitelikte gelmektedir. Özellikle de harita bilgisi gerektiren soruların çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bu durumda KPSS’ye hazırlanan öğrenciler mutlaka harita çalışmaları yaparak sınava hazırlanmalıdır. Dünya üzerindeki bölgelerin özellikleri haritaya bağlı olarak sorulduğu için coğrafya çalışmaları da bu şekilde olmalıdır.

Bunun haricinde coğrafya konularına iyi bir şekilde hakim olunduğundan emin olunmalıdır. Zira sorular genelde ayırt edici olduğu için üstünkörü çalışıldığı takdirde doğru yanıtlanamayabilir. Harita üzerinde çalıştığınız ve konu üzerinde tekrarlar yaptığınız takdirde konuların zihninizde kalıcılığı daha da artacaktır. Elbette en önemli şey ise özümsenen konuları soru çözerek pekiştirmektir.

KPSS Güncel Bilgiler İçin Çalışma Taktikleri

KPSS’de az soru çıkan derslerden biri de güncel bilgilerdir. Bu ders sıkı ve düzenli bir çalışma gerektirmiyor. Genel kültürden oluşan sorular olduğu için sınava az bir süre kala da bu bilgiler edinilebilir. Genelde belli başlı sorular çıktığı için bu ders için kaynak alıp üzerinde çalışmalar yapmanız faydalı olacaktır. Bol bilgiden oluştuğu için eksik olduğunuzu düşündüğünüz konulara da biraz yoğunlaşmanız gerekmektedir. Dolayısıyla KPSS güncel bilgiler dersi için sizlere önerebileceğimiz taktik tekrar etmek ve çözülen denemelerde konu eksikliğini analiz edip üzerine çalışmaktır.

KPSS Vatandaşlık Dersi İçin Çalışma Taktikleri

Türkçe, matematik, tarih ve coğrafya lise yıllarından aşina olunan derslerdir. Ancak vatandaşlık dersi lise ve üniversitede bazı bölümlerde zorunlu olmadığı için öğrencilerin derse bir aşinalığı da yoktur. Hukuk konularından oluşan bu ders KPSS’de 9 soruyla öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Sözel ve bilgi odaklı bir ders olduğu için öğrenciler genelde ezbere yönelse de bu öğretici bir taktik değildir.

Güncel ve önemli bilgilerden oluşan vatandaşlık dersini ezberlemek yerine öğrenmek gerekir. Üzerinde sürekli tekrar yapmak ve sorular çözmek bu dersi iyi bir şekilde anlamanızı sağlayacaktır. Hatta önceki yıllarda çıkmış sorulara da göz atmanızda fayda var.

Genel olarak özetlemek gerekirse KPSS’deki tüm derslere çalışmak için uygulamanız gereken bazı stratejiler ve çalışma yöntemleri söz konusudur. Genelde bilgi-yorum, okuduğunu anlama-yorum, bildiğini uygulama ve sadece bilgi odaklı sorulardan oluşan KPSS’ye doğru bir şekilde hazırlandığınızda derslere adapte olacaksınız. Bu noktada bahsettiğimiz KPSS’ye çalışma yöntemlerini şu maddelerle özetleyebiliriz:

  • Sınavdaki soru dağılımına göre ders planı yapmak,
  • Özellikle de sözel derslerde düzenli tekrar yapmak,
  • Farklı kaynaklardan güncel sorular çözerek pratik yapmak,
  • Çözülemeyen soruların mutlaka doğrusunu görmek ve anlamak,
  • Derslerin KPSS’deki önemine göre üzerine yoğunlaşmak.

Genel hatlarıyla bu stratejilerin KPSS sürecinde uygulanması önemlidir. Bu stratejileri uygulamak için gerekli istikrar ve motivasyona sahip olmanın önemini bir kez daha hatırlatalım. Hedefinize yönelik yapılan bu sınavda başarıyı yakalamak için bu yöntemleri uygulamanız durumunda dersleri anlama ve kavrama beceriniz de gelişecek. Böylece daha az stres yaşayacağınızı da söyleyebiliriz.

Bu duyuru 1.169 defa okundu.
9 Aralık 2022

Sizin için seçtiklerimiz

1.620,00 

Peşin Fiyattan Al
Aylık 648.00TL ✕ 3 Taksit

1.620,00 

Peşin Fiyattan Al
Aylık 648.00TL ✕ 3 Taksit

5.990,00 

Peşin Fiyattan Al
Aylık 2,396.00TL ✕ 3 Taksit

1.620,00 

Peşin Fiyattan Al
Aylık 648.00TL ✕ 3 Taksit

1.620,00 

Peşin Fiyattan Al
Aylık 648.00TL ✕ 3 Taksit

399,00 

Peşin Fiyattan Al
Aylık 159.60TL ✕ 3 Taksit